Alex Buttazzoni, în fruntea etapei a patra

Detalii
Comentarii

Italianul Alex Buttazzoni, de la echipa San Marco Concrete, a câştigat cea de-a patra etapă din Turul Ciclist al României, disputată pe traseul Suceava - Câmpulung - Suceviţa - Rădăuţi - Siret - Bucecea - Botoşani.
Buttazzoni a terminat cei 226 de kilometri în 5 ore, 45 de minute şi patru secunde. Podiumul etapei a patra a fost completat de grecul Ioannis Tamouridis, de la SP Tablewere, sosit al doilea, şi de ucraineanul Oleksandr Prevar, de la Kolss Cycling Team.
Cursa nu a fost una lipsită de incidente. Cu câteva sute de metri înaintea finalului, pe străzile din Botoşani, patru rutieri, Zoltan Şipoş (România Under 23), Angelo Ciccone (San Marco Concrete), Dmytro Zaieţ (Athlet Ucraina) şi Guler Mustafa (Konya Cycling Team Turcia), s-au ciocnit între ei într-o curbă. Cel mai grav s-a accidentat ciclistul turc, care a fost transportat la spitalul din Botoşani, având clavicula ruptă.
Bulgarul Vladimir Koev, de la Vivelo Bulgaria, a reuşit să îşi păstreze tricoul galben, pe care îl va purta şi în etapa a cincea.
De asemenea, dinamovistul Alexandru Ciocan rămâne în continuare românul cel mai bine clasat în ierarhia generală şi va purta tricoul albastru în etapa a cincea.
Tricoul alb va fi purtat de grecul Ioannis Tamouridis, cel verde de Bruno Rizzi, iar cel roşu îi va reveni lui Marcolina Piergiacomo, de la Cycling Team Friuli.
Cea de-a cincea etapă din Turul Ciclist al României se va disputa astăzi, pe traseul Botoşani - Bacău, având o lungime de 160 de kilometri. Plecarea este programată la ora 13.00, din faţa Primăriei Municipiului Botoşani.

sursa: mediafax.ro